Masz pytanie na temat Unii Europejskiej?
Zadzwoń: 00 800 6 7 8 9 10 11
Sprawdź: ec.europa.eu/europedirect

 

Wpływ Unii Europejskie na funkcjonowanie Łodzi – Bartosz Mądry

Miło nam poinformować, że jeden z naszych praktykantów pisze ciekawe artykuły. Oto jeden z nich:

„Spacerując ulicami miasta bezrefleksyjnie mijamy budynki, parki i zazwyczaj nie zastanawiamy się dlaczego wszystko wygląda tak jak wygląda. W ciągu mojego życia mieszkając w Łodzi zaobserwowałem dużą przemianę miasta, która w ostatnich latach nabrała zdecydowanego rozpędu. Z każdym rokiem coraz mniej w krajobrazie zaniedbanych i niszczejących budynków. Stare kamienice są sukcesywnie odnawiane, pojawia się coraz więcej zieleńców i miejsc rozrywki. Po szynach jeżdżą coraz bardziej nowoczesne tramwaje. Można powiedzieć, że robi się coraz bardziej ,,europejsko”. Kiedy przyjrzymy się dostrzeżemy niebieską tablicę informującą, że projekt ten był współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Jak wiele dała Łodzi ta wspólnota?

Na stronie Urzędu Miasta możemy przeczytać, że przez 16 lat członkostwa Polski w strukturach UE Łódź podpisała około 300 umów na projekty o wartości 7,5 miliarda złotych, z czego 4 miliardy złotych to unijne dofinansowanie. Najwięcej środków zostało przeznaczonych na rozwój transportu i komunikacji. Z tej kategorii najistotniejsze z punktu widzenia zwykłego obywatela to w mojej opinii rozwój ŁKA, przebudowa trasy W-Z, powstanie trasy Górna, budowa Dworca Łódź Fabryczna, a także zakup nowoczesnych tramwajów. Inne główne obszary wsparcia to ochrona środowiska, rewitalizacja i kultura. Pomoc europejska jest obecna zarówno przy małych projektach jak nowe place zabaw, ławki w parkach, termomodernizacje szkół, ale także przy ogromnych jak budowa Atlas Areny, czy Hali Expo. Swego rodzaju wizytówką unijnych rewitalizacji stała się dawna elektrociepłownia EC1, która od jakiegoś czasu stała się interaktywnym centrum nauki i planetarium. Inne ciekawe projekty dla mieszkańców to w mojej opinii między innymi dawanie drugiego życia kamienicom, teatrom, rewitalizacja całych kwartałów, powstanie Art_inkubatora, a już niedługo być może uda się zrealizować projekt budowy tunelu średnicowego, który da Łodzi namiastkę metra.

Unia Europejska wpływa na rozwój miasta także w sferach niewidocznych na co dzień. To wsparcie dla przedsiębiorców, współpraca miast, możliwość łatwego sprzedawania łódzkich produktów w całej Europie. Unia przyczynia się do rozwoju nauki i techniki w Łodzi. Dzięki dotacjom powstał Bionanopark, a także są realizowane rozmaite projekty mające chociażby na celu pomoc w stworzeniu w Łodzi nowego oprogramowania informatycznego. To także rozwój łódzkich uczelni. Dzięki obecności w Unii studenci mogą uczestniczyć w wymianach w ramach Erasmus+, a zdobyte przez nich wykształcenie ma wartość we wszystkich państwach członkowskich.

Łódź bardzo dużo zyskuje dzięki Unii Europejskiej. Samorząd miasta prowadzi skuteczną współpracę z Brukselą, dzięki czemu miasto odmienia się na lepsze. Każdy mieszkaniec zainteresowany tematyką dotacji może sprawdzić w łatwy sposób na co w Łodzi przeznaczane są unijne pieniądze poprzez stronę internetową: mapadotacji.gov.pl. Dzięki Unii jesteśmy świadkami odzyskiwania przez Łódź piękna. Spacerując po Łodzi rozejrzyjmy się, a z pewnością dostrzeżemy coraz więcej niebieskich tablic.”

Autor – Bartosz Mądry, student Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.